Product |
|
| Plywood type | Commercial Plywood |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | Australian & New Zealand Softwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Radiata Pine |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 500 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 12;14;15;16;18 mm Convert |
| Width | 1220 mm Convert |
| Length | 2440 mm Convert |
| Density | 550 kg/m3 Convert |
| Glue | WPB |
| Class | CDX |
| Description |
CDX plywood,use pine veneer,as the face and back, CDX plywood has one side veneer grade “C” and one side veneer grade “D”. ,So we called CDX plywood,It is used primarily by contractors to build exterior walls and roofs,anyway if you are looking for the CDX plywood for the construction usage ,I can tell that you find the right product and the right company ,please check our following details and contact us if you need some boards,we muse offer you the good quality and good price.
* CDX is versatile and is excellent for utility jobsite needs such as temporary steps, ramps or bridges. * Ideal for remodeling or new construction in residential or light commercial construction. * Excellent nail, screw and staple holding ability allows placement near panel edges without splits. * CDX is resistant to splitting, puncturing and impact damage,strong wood sheet. * Plywood is lighter to carry and tends to be easier on cutting tools than OSB . * CDX is an interior panel with exterior glue designed for exposure to the elements during construction,also waterproof for a while. |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand USD per m3 Convert |
| Incoterm | FOB - goods are loaded on a ship in port of export |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: