Product |
|
| Plywood type | Special Plywood |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | Asian Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Eucalyptus |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 1000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 7;9;12 mm Convert |
| Width | 1200;1220 mm Convert |
| Length | 1800;2400;2440 mm Convert |
| Density | 650-680 kg/m3 Convert |
| Glue | WBP, ABOND, Phenolic |
| Class | 5;7;9 |
| Quality standard - norm - type - compliance requirements | AS/NZ2269 |
| Description |
BracePlywood - 7mm
- 100% using AA standard hardwood - Using Phenolic glue - Super E0 - A-Bond - Time to withstand in boiling water more than 72 hours. - Competitive price - Made in Vietnam |
Price & Conditions |
|
| Price | Ask for price |
| Incoterm | FOB - goods are loaded on a ship in port of export |
| Delivery deadline | Available on order in less than 30 days |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: