Product |
|
| Plywood type | Blockboard |
|---|---|
| Type of species - face type | European Softwood |
| Species - face | Fromager |
| Type of species - inner plies - alternate plies | European Softwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Cypress |
| Species - backface | Spruce |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 500 m3 per month Convert |
| Thickness | 0,018 cm Convert |
| Width | 1,22 cm Convert |
| Length | 2,44 cm Convert |
| Density | 400 kg/m3 Convert |
| Class | B/BB |
| Files | |
| Description |
Face deck Rotary cut veneer
Core Spruce, poplar or fuma staves Veneer types Fromager, poplar, beech Gluing IF 20, AW 100 available on request Emission class E0 available on request Format 1870 x 3130/ 3660 mm 2070 x 2600/ 5200 mm 1850 x 2600/ 5200 mm 1250 x 2500 mm Other dimensions are available on request Thickness 13 / 16 / 18 / 19 / 22 / 25 / 28 / 38 mm Other thicknesses are available on request Max. press format 2200 x 6300 mm |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Incoterm | EXW - ex-works (seller's), goods are at seller's place Country Romania Region Europe |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: