Product |
|
| Brand | WADA |
|---|---|
| Type of species | Asian Hardwood |
| Species | Birch |
Specifications |
|
| Volume | 3 - 500 m3 Spot - 1 time Convert |
| Beam thickness | 8 mm |
| Beam width | 30-120 mm |
| Beam length | 300-2200 mm |
| Description |
Laminated Veneer Lumber (LVL) is another type of plywood. It is made of multiple layers of thin wood (along the same direction of wood fiber), assembled with adhesives through hot-pressing.
Currently, the core veneers are mainly Poplar, Eucalyptus, Eucalyptus and Poplar mixed, Paulownia and Poplar mixed etc. |
Price & Conditions |
|
| Price | 780 USD per m3 Convert |
| Incoterm | FOB - goods are loaded on a ship in port of export Country China |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: