Product |
|
| Plywood type | Film Faced Plywood (Brown Film) |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | European Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Birch |
Specifications |
|
| Volume | 35 - 500 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 6.5; 9; 12; 15; 18; 19; 21; 24; 27; 30; 35; 40 mm Convert |
| Width | 1220; 1250; 1500; 1525; 2145 mm Convert |
| Length | 2440; 2500; 3000; 3050; 4000 mm Convert |
| Class | ı/ı |
| Description |
Film Faced Birch Plywood is a high-quality plywood covered with resin-treated paper that turns into a protective film during production.
his type of plywood is widely used in the construction industry. It is easy to mount and work with. It can be used in numerous different applications from frame systems to special formwork projects. The full birch base panel combined with phenolic coating is especially designed for the formwork end use and has an excellent strength to weight ratio and stable striking properties. Strong standard construction can be optimised further by using strength oriented construction when needed. KEY BENEFITS High wear-resistance Resistance to most aggressive environments, including chemicals Higher water-resistance Durability Hard surface Resistance to temperature variation: -40 to +50°C Comes in a variety of thicknesses and sizes Possibility to customise according to your needs Standard sizes, mm (ft) 1220х2440х1220 (4х8х4) 1250х2500х1250 (4х8х4) 1500/1525×2440/2500 (5×8) 2440/2500х1500/1525/2145 (8×5) 1500/1525х3000/3050/4000 (5х10) Standard thickness, mm 6-40 Surface quality Smooth (F/F), smooth/wire mesh (F/W) Formaldehyde emission class Е1 Water resistance Higher Density, kg/m3 640-700 Moisture content, % 5-14 Edge sealing Special waterproof acrylic based paint |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: