Product |
|
| Plywood type | Fancy (Decorative) Plywood |
|---|---|
| Type of species - face type | Asian Hardwood |
| Species - face | Birch |
| Type of species - inner plies - alternate plies | Asian Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Birch |
Specifications |
|
| Volume | 3 - 5000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 9; 10; 12; 20 in Convert |
| Width | 1220 in Convert |
| Length | 2440 in Convert |
| Class | excellent one |
| Description |
Wood species: birch
Width/Length: 915*1830mm, 1220*2440mm Thickness:3,5,7,9,12,15,18,20,25,30mm; Minimum Tolerance Thickness: ±0.2mm; Width/Length: -0, +2mm Glue Melamine resin glue, MR glue, etc. Times of heat pressure two-stage production Moisture content below 14% Density:700kg/m³ Emission formaldehyde standard:F☆☆☆☆, E0, E1 Certification: FSC Plywood Application: Furniture Packing Standard export packing MOQ 3m³ Supply Ability 2000m³/month Payment T/T, L/C, D/A, D/P, etc. Export experience: More than ten years |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per ft3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: