Product |
|
| Plywood type | Fancy (Decorative) Plywood |
|---|---|
| Type of species - face type | Asian Hardwood |
| Species - face | Birch |
| Type of species - inner plies - alternate plies | Asian Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Birch |
Specifications |
|
| Volume | 45 - 20000 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 3-25 mm Convert |
| Width | 1220 mm Convert |
| Length | 2440 mm Convert |
| Class | excellent one |
| Description |
Wood species:bintangor,okoume,mahogany,birch,pencil cedar,pine,Poplar etc.
Plywood Sizes:Width/Length: 915*1830mm, 1220*2440mm Thickness:3,5,7,9,12,15,18,20,25,30mm; Minimum Tolerance:Thickness: ±0.5mm; Width/Length: -0, +2mm Glue:Melamine resin glue, MR glue etc. Times of heat pressure two stage production Processing level BB/BB,BB/CC,CC/CC Face and back Ice candy, o ‘gooman, mahogany, triamine paper etc. Moisture content below 12% Density 540-580kg/m³ Emission formaldehyde standard F☆☆☆☆, E0, E1 Certification CARB/FSC/EU/JAS/F4S etc. Plywood Application Furniture Plywood, Interior Plywood, Plywood door panel, Plywood cabinets, Plywood interior walls, motor-home Plywoodcetc. Packing Standard export packing Supply ability 2000m³/month Main market America,Southeast Aisa,Middle East,Affrica etc Export experience more than ten years |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per ft3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: