Product |
|
| Type | Squares |
|---|---|
| Type of species | European Hardwood |
| Species | Beech |
| Origin | Germany |
Specifications |
|
| Volume | 2 - 100 m3 per month Convert |
| Thickness | 38; 46; 52; 67 mm Convert |
| Width | 38; 46; 52; 67 mm Convert |
| Length | 150-2500 mm Convert |
| Grading system | - |
| Quality | by request |
| Drying | Kiln dry (KD) |
| Certification | PEFC |
| Description |
Beech squares lightly steamed KD, rough sawn, quality and lengths according to your needs (current and long term production) 38x38 / 46x46 / 52x52 mm / 67x67 mm
|
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: