Product |
|
| Main type | Pellets - Briquets - Charcoal |
|---|---|
| Type | Wood Pellets |
Specifications |
|
| Volume | 23 - 500 Ton per month Convert |
| Type of species | European Softwood |
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine |
| Quality | A1 |
| Packaging | 15kg bags |
| Humidity | KD |
| Diameter | 6 mm Convert |
| Length | 33 mm Convert |
| Density | 650 kg/m3 Convert |
| Ash content | 0,7 % |
| Moisture content | 8 % |
| Certification | ENplus |
| Description |
We offer supplies of A1 ENplus wood pellets to the European Union countries.
Pellet quality – A1 ENplus standard Ash content - up to 0.7% Diameter - 6 mm Packaging – 15 kg bags. There are 70 bags on a pallet - 1.05 tons. We load 22 pallets into the machine = 23.1 tons. We will arrange delivery to your warehouse. Price is negotiable. |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per m3 Convert |
| Incoterm | DDP - delivered, all transport and duties are paid by the seller. |
| Sells to: | Europe |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: