Product |
|
| Main type | Pellets - Briquets - Charcoal |
|---|---|
| Type | Wood Pellets |
| Origin | Ukraine |
Specifications |
|
| Volume | 22 - 500 Ton per month Convert |
| Type of species | European Softwood |
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine |
| Quality | A1 |
| Packaging | 15kg bags |
| Humidity | KD |
| Diameter | 6 mm Convert |
| Density | 650 kg/m3 Convert |
| Ash content | 0,7 % |
| Certification | ENplus |
| Description |
We offer supply of quality wood pellets of class A1 EnPlus.
Characteristics: Packaging 15 kg bags Diameter 6 mm Length 330 mm Density 650 kg/m3 Ash content 0,7 % ENplus certification We deliver pellets to your warehouse. We carry out customs procedures independently. Price is negotiable. |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per Ton Convert |
| Incoterm | DDP - delivered, all transport and duties are paid by the seller. |
| Sells to: | Europe |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: