Product |
|
| Main type | Pellets - Briquets - Charcoal |
|---|---|
| Type | Wood Pellets |
| Origin | Ukraine |
Specifications |
|
| Volume | 1 - 15 truckload per month Convert |
| Type of species | European Softwood |
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine |
| Quality | A1 |
| Packaging | 15kg bags |
| Humidity | KD |
| Diameter | 6 mm Convert |
| Length | 33 mm Convert |
| Density | 650 kg/m3 Convert |
| Ash content | 0,7 % |
| Certification | ENplus |
| Description |
🌲 OUR Pellets – wood pellets A1 Enplus 🔥
🔹 High quality | 🔹 Consistent energy | 🔹 ENplus A1 certified ━━━━━━━━━━━━━━━━━━ 📌 Product specifications: ✅ ENplus A1 certified ✅ 100% softwood ✅ Diameter: 6 mm ✅ Ash content: < 0.7% ✅ Calorific value: > 17.5 MJ/kg ✅ Moisture content: < 8% 💧 ✅ High density and durability ━━━━━━━━━━━━━━━━━━ 📦 Packaging: – 15 kg bags (70 bags/pallet = 1050 kg) – Big-bag 1000 kg 🚛 Logistics & delivery: – Minimum order: 23.1 t (full truckload) – Delivery across Europe – We handle customs clearance 📄 – Self-pickup or our transport ━━━━━━━━━━━━━━━━━━ 💰 Competitive pricing & flexible terms for regular clients! 📲 Contact us for offer and delivery schedule. |
Price & Conditions |
|
| Price | 6355 EUR per truckload Convert |
| Incoterm | FCA - free carrier Country Ukraine |
| Sells to: | Europe |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: