Product |
|
| Main type | Pellets - Briquets - Charcoal |
|---|---|
| Type | Wood Pellets |
| Origin | Ukraine |
Specifications |
|
| Volume | 1 - 10 truckload per month Convert |
| Type of species | European Softwood |
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine |
| Quality | A1 |
| Packaging | 15kg bags |
| Humidity | KD |
| Diameter | 6 mm Convert |
| Length | 33 mm Convert |
| Density | 650 kg/m3 Convert |
| Ash content | 0,7 % |
| Certification | ENplus |
| Description |
🌲 Premium wood pellets – premium-class wood pellets A1 Enplus 🔥
🔹 High quality | 🔹 Certified fuel | 🔹 Clean and efficient combustion 📌 Product specifications: ✅ Certification: ENplus A1 ✅ Material: 100% softwood 🌲 ✅ Diameter: 6 mm ✅ Ash content: < 0.7% ✅ Calorific value: > 17.5 MJ/kg ✅ Moisture: < 8% 💧 ✅ High density and durability 📦 Packaging: 🪵 15 kg bags (70 bags = 1.05 t) 🪵 Big-bag 1000 kg 🚛 Logistics & Delivery: 🚚 Minimum order: 23.1 t (full truckload) 🌍 Delivery across Europe 📄 Customs clearance by us 🏭 Self-pickup or our logistics 💰 Why us: ✔️ Competitive prices ✔️ Flexible terms ✔️ Fast & reliable shipping 📲 Contact us for offer and availability! |
Price & Conditions |
|
| Price | 5780 EUR per truckload Convert |
| Incoterm | FCA - free carrier Country Ukraine |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: