Product |
|
| Main type | Pellets - Briquets - Charcoal |
|---|---|
| Type | Wood Pellets |
| Origin | Ukraine |
Specifications |
|
| Volume | 1 - 10 truckload per month Convert |
| Type of species | European Softwood |
| Species | Pine (Pinus sylvestris) - Scots Pine |
| Quality | A1 |
| Packaging | 15kg bags |
| Humidity | KD |
| Diameter | 6 mm Convert |
| Length | 33 mm Convert |
| Density | 650 kg/m3 Convert |
| Ash content | 0,7 % |
| Certification | ENplus |
| Description |
🌲🔥 Let’s pellet – A1 Enplus wood pellets ♻️
💨 Modern fuel | 🏅 ENplus A1 certified | 🌍 Clean & efficient heating ━━━━━━━━━━━━━━━━━━ 🔍 Product specifications: ✅ Certified: ENplus A1 🌲 Material: 100% softwood 📏 Diameter: 6 mm 🌫️ Ash content: < 0.7% 🔥 Calorific value: > 17.5 MJ/kg 💧 Moisture: < 8% 🧱 High density & mechanical durability ━━━━━━━━━━━━━━━━━━ 📦 Packaging: 🪵 15 kg bags (70 bags = 1050 kg/pallet) 📦 Big-bag 1000 kg 🚛 Logistics & delivery: 📍 Minimum: 23.1 tons (full truckload) 🇪🇺 Delivery across Europe 📄 Customs clearance handled by us 🔁 Self-pickup or delivery with our transport ━━━━━━━━━━━━━━━━━━ 💰 Competitive prices 💸 & flexible terms 🤝 for regular clients! 📲 Contact us for an offer 📬 |
Price & Conditions |
|
| Price | 6240 EUR per truckload Convert |
| Incoterm | FCA - free carrier Country Ukraine |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: