Product |
|
| Main type | Pellets - Briquets - Charcoal |
|---|---|
| Type | Wood Briquets |
| Origin | Vietnam |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 1000 Ton Spot - 1 time Convert |
| Type of species | Asian Hardwood |
| Species | Eucalyptus, Rubberwood |
| Quality | A1 |
| Packaging | - |
| Shape Type | - |
| Width | 90 mm Convert |
| Thickness | 65 mm Convert |
| Density | 925 kg/m3 Convert |
| Ash content | <1.1 % |
| Moisture content | <10 % |
| Description |
We manufacture and supply high quality hardwood Briquets products.
Supplying to some supermarkets in Europe The product meets the technical standards of certification A1, DIN Plus. (customers can test directly when buying) We can supply 1000cbm/month |
Price & Conditions |
|
| Price | Ask for price |
| Incoterm | FOB - goods are loaded on a ship in port of export Country Vietnam Region DAD |
| Delivery deadline | Available on order in less than 30 days |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: