Product |
|
| Plywood type | Shuttering Plywood |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | European Softwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Spruce (Picea abies) |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 500 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 21; 27 mm Convert |
| Width | 500 mm Convert |
| Length | 2000; 2500; 3000 mm Convert |
| Class | S/A/B/C |
| Description |
3-Ply Spruce Shuttering Panel 27×500×2000mm
Concrete formwork for construction Core: Spruce / Pine / Fir Glue: WBP Phenolic Glue Surface: Yellow Phenolic Film Thickness: 21mm / 27mm Width: 500mm Length: 2000mm / 2500mm / 3000mm Moisture: 8–12% Reuse Times: 15–25 times Packing: Standard Export Packing with Steel Strips |
Price & Conditions |
|
| Price | 520 USD per m3 Convert |
| Incoterm | FOB - goods are loaded on a ship in port of export Country China Region xiamen |
| Delivery deadline | Available on order in less than 30 days |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: