Product |
|
| Plywood type | Film Faced Plywood (Black Film) |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | European Hardwood |
| Species - inner plies - alternate plies | poplar/eucalyptus/pine/birch/meranti/combi/finger jointed |
| Type of species - backface | European Hardwood |
Specifications |
|
| Volume | 65 - 550 m3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 12 mm Convert |
| Width | 1250 mm Convert |
| Length | 2500 mm Convert |
| Density | Approx.700 kg/m3 kg/m3 Convert |
| Glue | Phenolic WBP / Melamine WBP |
| Class | Class E1(Tested to EN 717-2) |
| Quality standard - norm - type - compliance requirements | CE,FSC,ISO9001,EN 314,EN 13986,BS EN 636 |
| Certificates and export documents | CE,FSC,ISO9001 |
| Usage | Construction |
| Usage requirements | Formwark,Moulds,Furniture,Joinery,Box & Pallet |
| Certification | CE |
| Description |
Standard export packing Inner packing: 0.20mm plastic bag
Outer packing: Pallet covered by plywood ,then with metal strips for strength |
Price & Conditions |
|
| Price | 436 USD per m3 Convert |
| Incoterm | FOB - goods are loaded on a ship in port of export |
| Delivery deadline | In Stock |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: