Product |
|
| Plywood type | Blockboard |
|---|---|
| Type of species - inner plies - alternate plies | Asian Softwood |
| Species - inner plies - alternate plies | Chinese hemlock (Tsuga cinensis) |
Specifications |
|
| Volume | 50 - 9999999 ft3 Spot - 1 time Convert |
| Thickness | 18 mm Convert |
| Width | 1220 mm Convert |
| Length | 2440 mm Convert |
| Class | Good quality |
| Description |
Product Name:Film Faced Plywood
Size:1250×2500/ 1525×3050mm or up to request Thickness:21 / 18/ 15/ 12/ 9mm or custom Material:Peeing Veneer, Poplar, Combi,Eucalyptus, Birch, Pine, Meranti, Othe Hardwood Face&back:Phenoli paper film;dynea;enso;local;smooth;ultra brighten; antislip(wire mesh,anti-skid); MDO&HDO;PP; PVC etc. Glue:phenolic formaldehyde adhesive(PF,phenolic WBP glue,phenolic glue);melamine WBP glue(MUF,MF,melamine glue) Formaldehyde:E0/E1/E2 Moisture Content:8%~12% Usage:Construction/Concrete Formwork, Template,Mold,Shuttering; Speical Packing & Packing Payment:TT, L/C, DP, Moneygram, Western Union,Paypal Package:1250×2500×18mm,40HC,990 pieces;1525×3050×18mm,40HC,275pieces Leading Time:10 - 30 Days Certificate:CE, FSC, ISO9001 ,PEFC standard |
Price & Conditions |
|
| Price | On demand EUR per ft3 Convert |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: