Product |
|
| Type | Glulam Beams |
|---|---|
| Type of species | Asian Softwood |
| Species | Larch (Larix) |
Specifications |
|
| Volume | 240 - 380 m3 Spot - 1 time Convert |
| Beam thickness | 86 mm |
| Beam width | 145 mm |
| Beam length | 800-3000 mm |
| Description |
We have four factories for larch laminated scantlings , our factories owns 15,000 m2 floor area, 4,600 m2 workshop, 4 steam boilers, 3 pipelines, with an annual output of 3,000 m2 larch door window scantlings per month. We have main models: 72 X86, 72X145, 63X86, and 63X120,86x86, 86x115,86x145, 96x86, 96x115, 96x145 DKD and KKK. We sell products to Asian and European market. Our productions are used for producing European type of aluminum-clad wooden doors and windows, solid wood doors and windows, wood-aluminum windows, sloping windows.
|
Price & Conditions |
|
| Price | 1300 USD per m3 Convert |
| Delivery deadline | In Stock |
| Sells to: | Worldwide |
By registering you agree to our General Conditions
The type of information we use to build the rating: